domydrewniane.beskidy.pl

Obtaczarka do drewna

Skonstruowałem i zbudowałem maszynę do obtaczania (cylindrowania) kłód drewnianych. Wzorowałem się na sprawdzonych maszynach Kanadyjskich i Skandynawskich. Jednak w celu obróbki kłód suchych trzeba było zmienić konstrukcję ale przede wszystkim należało stworzyć nowy rodzaj freza. Nowa konstrukcja okazała się idealna do obróbki nie tylko kłód "zielonych" ale także suchego drewna.

Dzięki temu sukcesowi, mogę z czystym sumieniem polecić tą konstrukcję każdemu kto zajmuje się, lub zamierza się zająć obróbką i budową domów z bali cylindrycznych.

Moja konstrukcja precyzyjnie obrabia każdy rodzaj drewna i nie ma znaczenia czy jest to drewno "zielone" czy syche. Także klejonka nie stanowi problemu.

Maszyna poza ocylindrowaniem kłody, szlifuje ją na gładko, wykonuje zamki węgłowe, podfrezowanie do układania bali jednego na drugim, oraz nacięcie kontrolowanego pęknięcia w balach "zielonych".

Po takiej obróbce, domki i altany układamy jak z klocków lego.

Wydajność maszyny to ok 100m bieżących bala o średnicy 160mm na 8godzin wraz z zamkami węgłowymi i przylgą. Jeśli się ma lepsze warunki i dobrą organizację pracy to z łatwością można zrobić i 150mb na zmianę.

A tak moja maszyna wykonuje zamki węgłowe i przylgę, do układania bali jeden na drugim. Tak wykonana przylga zapewnia znakomitą szczelność ściany, co widać na dalszym zdjęciu.

Ta maszyna jest po prostu bezkonkurencyjna. Nie mogę pokazać publicznie wszystkich szczegółów, ale fakt że domek letniskowy o powierzchni 50m kwadratowych, w dwóch ludzi można wykonać na gotowo w ciągu 4 dni, mówi sam za siebie.

domy z bala